Politiek trekt aan bel na ongevallen op Friese vaarwegen
Drie ernstige ongelukken in korte tijd op Friese vaarwegen zijn voor GroenLinks Fryslân en PvdA Fryslân reden om de Gedeputeerde van de Provincie Fryslân te vragen naar onderzoek en maatregelen.
De afgelopen maanden hebben zich meerdere ongevallen voorgedaan op de Friese vaarwegen, helaas ook met dodelijke gevolgen. Op 22 juli is er een roeier overleden na een aanvaring met een sloep op het Wiid bij Earnewâld. Op het Prinses Margrietkanaal bij Warten heeft zich op 22 september een aanvaring voorgedaan tussen een plezierjacht en een binnenvaartschip. Hierbij is helaas ook een dodelijk slachtoffer gevallen. Op 15 oktober zijn twee roeiers te water geraakt bij een aanvaring tussen een binnenvaartschip en een roeiboot in Vegelingsoord waarbij een van de roeiers letsel heeft opgelopen.
De roeivereniging Aengwirden in Heerenveen geeft aan al te hebben gewaarschuwd voor ongelukken. Met name het gedrag van recreanten die vaak de regels niet kennen of negeren, maar ook de grote Binnenvaartschepen die steeds vaker gebruik maken van het Heerenveens kanaal. Het kanaal dat niet geschikt is voor grotere vrachtschepen (klasse Va) en omdat er ook nog 3 ’blinde’ bochten in zitten, onoverzichtelijk is.
Hard varen
’’Vanuit andere bronnen krijgen we te horen dat er naast een toename van grote vaarschepen in Friesland er ook regelmatig te hard wordt gevaren. Ook stelt men dat schippers soms het AIS systeem uitzetten,’’ zo schrijven Elsa van der Hoek (Groen Links) en Jaap Stalenburg (PvdA) in de brief aan de gedeputeerde.
GroenLinks heeft veelvuldig aandacht gevraagd voor de veiligheid op het water, met name op vaarwegen waarbij de recreatievaart en de scheepvaart samen komen, zoals bij de vaarweg Heerenveen en bij Earnewâld. Tot op heden heeft GS nooit een aanleiding gezien extra maatregelen te nemen, aangezien er geen noemenswaardige incidenten hadden plaatsgevonden.
Nu er in een korte tijd drie ernstige ongevallen hebben plaatsgevonden, waarbij ook dodelijke slachtoffers zijn gevallen, lijkt de situatie te veranderen.
Groen Links en de PvdA willen weten of de Provincie van plan is om onderzoek te doen naar de toedracht en toename van ongevallen op het water. Of er extra maatregelen of handhaving nodig zijn, bijvoorbeeld met trajectcontrole of waarschuwingssystemen. En of de provincie in overleg treedt met organisaties zoals Hiswa, Rijkswaterstaat, de Roeibond en de binnenvaartsector om tot oplossingen te komen.
Wil je reageren op dit bericht, mail naar info@watersport-tv.nl
Tekst en beeld: Watersport-TV

