Zorgen voor de Zee op Oostende voor Anker
De volgende editie van Oostende voor Anker 2026, die plaatsvindt van donderdag 28 mei tot en met zondag 31 mei 2026, staat dit jaar volledig in het teken van het thema ‘Zorgen voor de zee’.
Het grootste maritieme festival van de Noordzee brengt erfgoed, ambacht en innovatie opnieuw samen in de binnenstad van Oostende. De organisatie benadrukt een duidelijke focus op duurzaamheid, innovatie en de cruciale rol van de Noordzee voor de toekomst.
Oostende voor Anker is met meer dan 150.000 bezoekers jaarlijks het grootste maritieme festival aan de Vlaamse kust. Van 28 tot en met 31 mei is Oostende opnieuw de ideale bestemming voor iedereen die een hart voor de scheepvaart heeft. Vier dagen lang kan men een gratis bezoek brengen aan boord van de schepen, langsgaan bij tientallen stands en zelfs een vaart op zee boeken. Ambachtslui tonen hun kennis en tijdens lezingen komen experts aan het woord. Voor de programmering van de lezingen en muziek werkt het festival samen met de bekende Vlaamse acteur Wim Opbrouck.
“Zoals iedereen weet stroomt er een flinke dosis zeewater door mijn aderen en hoe meer ik in de nabijheid van de zee vertoef, hoe sneller het stroomt. Ik zie haar schoonheid, hoor haar hartslag, voel de betovering en ruik het avontuur. Maar toch maak ik mij zorgen. Over haar huidige mentaal en fysiek welzijn. Over haar toekomst en die van haar bewoners.“ — Wim Opbrouck.
Oostende Stad aan Zee.
Schepen voor toerisme Niko Geldhof is de man die voor veel van het festival verantwoordelijk is. ‘”Oostende is de Stad aan Zee” is meer dan een slogan; het is een identiteit, het is ons DNA. Wij zijn de stad met de vinger aan de pols van de Noordzee, de plek waar maritieme geschiedenis en de toekomst elkaar ontmoeten.’
De programmering omvat een uitgebreid aanbod aan lezingen en panelgesprekken, in samenwerking met het Instituut voor Onderzoek van de Betovering der Zeeën (IOBZ), een organisatie dat de relatie van de mens met en tot de Noordzee onderzoekt op het snijvlak van kunst, wetenschap en economie. Het IOBZ wil ‘zowel de betovering, de verrukking én de blijdschap als het ernstige en acute lijden der zeeën bestuderen en vertalen in een wervelend, inspirerend en creatief narratief.’
De ticketverkoop voor de eerste twee thematische lezingen is officieel gestart voor twee voorstellingen: op vrijdag 29/05 is er het debat: “Zeeslag”: Over de queeste naar oplossingen en duurzame herstelmaatregelen voor onze Noordzee. Een tweede lezing kreeg de titel: “Vissen naar afval!”: over plastic soep, Proper Strandlopers – een groep die strandopruimacties organiseert voor groepen volwassenen en kinderen – en vissers met een missie. Tickets voor de lezingen zijn online aan te kopen of ter plaatse en kosten 5 EUR.
Een belangrijke partner deze editie is de dienst Marien Milieu van de FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu, die op de eerste dag (28 mei) een evenement in De Grote Post organiseert over natuurherstel in het Belgisch deel van de Noordzee. Maar ook aanwezig zal zijn op Oostende voor Anker.
Schepen
De authentieke schepen zullen opnieuw verspreid over het Montgomery- en Mercatordok te bezichtigen zijn en dit jaar zullen er opnieuw grote schepen aangemeerd liggen aan de Cruisekaai achter het station. De eerste blikvanger in de vloot is alvast bekendgemaakt: de statige driemaster Le Français zal present zijn. De organisatie wil de bezoekers nog meer onderdompelen in het maritieme leven, met meer interactie aan wal en op het water.
Het volledige programma en meer informatie is binnenkort beschikbaar op de website van Oostende voor Anker.
Bron: Persbericht OvA.


