Den Helder kijkt uit naar volgende Sail
De gemeente Den Helder kijkt uit naar een volgende editie van Sail en denkt dat dat op zijn vroegst in 2029 haalbaar is. Het nautische evenement deed de marinestad voor het laatst in 2023 aan.
De gemeente moet voor een volgende editie rekening houden met werkzaamheden binnen het maritiem cluster: dijkverhogingen langs het Nieuwe Werk en het Nieuwe Diep, verplaatsing van de Moormanbrug en aanleg van de Ravelijnbrug, Defensieontwikkelingen op Buitenveld en het verplaatsen van de aanlegsteiger van de Teso. ,,We voorzien een gat in de werkzaamheden in 2029 en verwachten dat er dan voldoende kadecapaciteit kan zijn voor zeilschepen die hier willen aanleggen” zegt wethouder Niels Nanning.
Voor de volgende editie zijn drie mogelijkheden onderzocht: 2029, 2032 of helemaal geen Sail. 2029 is volgens het college het laatst haalbare jaar op korte termijn. In verband met de geplande ontwikkelingen in de haven is het terrein tussen 2029 en 2032 grotendeels ongeschikt voor het evenement.
Door aan te geven dat de gemeente open staat voor een Sail-evenement in 2029, kan de bestaande stichting Sail Den Helder haar activiteiten op gaan pakken. „De stichting kan gesprekken gaan voeren met de overkoepelende organisatie, met sponsors gaan praten. Wij als gemeente hebben onze voorkeur aangegeven, het is een eerste stap.”
Defensie
Nu gekeken wordt of 2029 haalbaar is, moet ook rekening worden gehouden met andere steden waar Sail plaats vindt zoals Amsterdam en Vlissingen. „En ligt Den Helder dan op de route van de schepen?” Ook kan de organisatie van het evenement alleen maar doorgaan als er afspraken worden gemaakt met Defensie en de financiën op orde zijn.
Geen Sail
Als later blijkt dat 2029 niet haalbaar is, worden alle opties opnieuw bekeken; het niet organiseren van Sail is daarbij een reële uitkomst, meldt de gemeente. „Het uiteindelijk niet organiseren van een nieuwe editie van Sail, is vanzelfsprekend aanleiding voor de huidige stichting Sail Den Helder om te overwegen of zij in de huidige vorm actief blijven”, aldus de gemeente.
De gemeente verzorgt de coördinatie en monitoring van het proces, terwijl Stichting Sail Den Helder de (eventuele) organisatie van het evenement op zich neemt.
Sinds 1993 wordt Sail Den Helder ongeveer eens in de vijf jaar gehouden. De laatste editie in 2023 trok ongeveer 275.000 bezoekers.
Lees het artikel van Marischka de Jager in Noordhollands Dagblad (alleen voor abonnees)
Foto: Noordhollands dagblad ©Archieffoto RedMouse


